Konyhabirodalom

Egyszerűen, gyorsan, jót!

1. HÉT

100_6761.jpg Disznótoros: hurka, kolbász, sült oldalas.

Dinsztelt káposzta: 1 kg fejes káposzta, 2 db alma, cukor, kevés ecet, 2 dl fehér bor, 2 fej vöröshagyma, só, őrölt paprika.
A káposztát vékonyra szeljük, vagy gyaluljuk, besózzuk, állni hagyjuk. A vöröshagymát vékonyan felkarikázzuk, olajon megdinszteljük, majd megszórjuk egy kevés cukorral és addig kevejük míg a cukor karamelizálódni nem kezd. Ekkor felöntjük kb. 2 dl ecettel elkevert vízzel, majd hozzáadjuk a kinyomkodott káposztát és egy kevés őrölt paprikával megszórjuk. Ha már majdnem puha, a gerezdekre vágott almát is hozzáadjuk, felöntjük a borral és gyakran kevergetve, fedő nélkül, készre sütjük. 

Steak burgonya: lásd. 1. hét receptjei között!

Sajt tekercs: 30-40 dkg trappista, vagy edami sajt, 30 dkg párizsi, vagy gépsonka, 2 tubus krémsajt, 1-2 szál újhagyma, petrezselyem, só, bors, piros arany, 10 dkg vaj.
Forrásban lévő vízbe feltesszük a sajtot, lefedve 30-35 percig főzzük. Ha már puha, leszűrjük, lisztezett gyúródeszkán téglalap alakúra nyújtjuk. Amíg a sajt megfő, elkészítjük a krémet: a krémsajtot kikeverjük az apróra vágott újhagymával, petrezselyemmel, piros arannyal, sóval, borssal és a vajjal. A krémet egyenletesen rákenjük a kinyújtott sajtra, befedjük gépsonka szeletekkel, majd szorosan feltekerjük, folpackba csomagoljuk, majd 1-2 órára hűtőbe tesszük. Vékonyan felszeletelve tálaljuk. 

Kolbásszal töltött karaj: 1 kg csont nélküli karaj, 1 sz. parasztkolbász, só, bors, paprika, paradicsom, vöröshagyma.
A karajt megmossuk,  szárazra töröljük. Vékony és hosszú pengéjű késsel nyílást vágunk a hús közepébe teljes hosszában (vagyis ameddig lehetséges). A kolbászt mossuk meg és töröljük szárazra, kenjük be olajjal és óvatosan, de határozott mozdulatokkal  toljuk be a vágatba, amíg a másik végén ki nem jön. A kilátszó végeket ne vágjuk le. A húst ekkor dörzsöljük be sóval és kevés borssal. A hagymát tisztítsuk meg, vágjuk vastag szeletekre. Egy tepsi aljára helyezzük el középen a hagymakarikákat, erre fektessük a húst. A paprikát mossuk meg, csumázzuk ki. A paradicsomot szintén mossuk meg, a paprikával együtt helyezzük el a hús köré. Öntsük fel a húst kb. 2 dl vízzel, és fóliával lefedve tegyük sütőbe, majd fedő nélkül addig, amíg szép színt kap (közben locsolgassuk a keletkező szafttal). Melegen vagy hidegen, vékonyan vagy vastagabban szeletelve tálalhatjuk.

Töltött dagadó és további sült receptektek: Bogrács, grill vendégváró faltok fejezetben!

virslis_falatok.jpg  Virslis falatok (30 db-hoz): 1 cs. leveles vajastészta, 2 doboz (20 dkg) krémsajt, 1 tubus pizzakrém, 6 db virsli, 20 dkg gomba, snidling, újhagyma.
A leveles tésztát szobahőmérsékleten felengedjük vékonyra kinyújtjuk, majd kb. 10x10 centis négyzetekre vágjuk. Maffinsütőbe belenyomjuk (én kupicával illesztettem bele), a sajtkrémet apróra vágott snidlinggel, vagy zöldhagymával ízesítjük, mindegyik mélyedésbe teszünk egy kiskanálnyit, erre egy vastagabb karika virslit, majd megszórjuk reszelt sajttal. Előmelegített sütőben megsütjük. A virsli alá lehet pizzakérmet is tenni, de a virsli helyett gombát is tehetünk bele. 

Virsli "köpenyben": virsli, 1 db tojás, 15 dkg főtt, áttört burgonyából, 15 dkg vajból és 15 dkg lisztből kevés sóval burgonyás tésztát készítünk. Kinyújtjuk kb fél cm vékonyan és megfelelő nagyságú négyzeteket vágunk belőle. Közben a virsliket megfőzzük, bőrüket lehúzuk és minden négyzetre egy fél virslit teszünk.  Összesodorjuk, két végét benyomkodjuk, tojással megkenjük és a sütőben megsütjük. Ha maradna tészta, pogácsának megsüthetjük. 

További ötletek: Torták, sör- borkorcsolyák fejezetben!

Korhely leves: 1 kisebb füstölt csülök, vagy 2 sz. fõzõkolbász, ½ kg savanyú káposzta, 1 fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 2 ek. olaj, 1 ek.  liszt, őrölt paprika, só, bors, 1 dl tejföl.
A csülköt puhára főzzük. Ha megfőtt, kivesszük a vízből és kockákra vágjuk. 
Az apróra vágott hagymát az olajon üvegesre pá
vroljuk, beletesszük a savanyú káposztát, majd felengedjük a csülök főzőlevével. Beletesszük a fokhagymát, a felkockázott csülökhúst, sózzuk, borsozzuk. (Ha kolbásszal készítjük, a felkarikázott kolbászt adjuk hozzá.) Addig fõzzük, amíg a káposzta megpuhul. Ekkor vékony rántást készítünk, besűrítjük vele a levest. Tálaláskor tejfölt teszünk a tetejére.

Lencsegulyás: 20 dkg lencse, 30 dkg marhalábszár, 2 ek. olaj, 1 fej vöröshagyma, 1 tk. őrölt paprika, 3 szál sárgarépa, 2 szál petrezselyemgyökér, só, bors. 
A lencsét előző nap beáztatjuk, így hamarabb megfő. Másnap a vöröshagymát megdinszteljük, hozzáadjuk a kockára vágott húst, kissé pirítjuk, beletesszük a lencsét, majd megszórjuk az őrölt paprikával és felengedjük vízzel. Amikor már majdnem megpuhult minden, belerakjuk a zöldségeket is és készre főzzük. 

Bőrös malacsült, vagy valamilyen bőrös sertéshús: 1-1,5 kg bőrös (csontos) malac, vagy sertéshús, 1 ek. só, 1 kk. őrölt kömény, 1 kk.  (frissen) őrölt bors, 1 tk. szárított majoránna, 1 fej vöröshagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, néhány ág friss rozmaring és kakukkfű, 1 dl fehérbor, kevés olaj, fél kg savanyú káposzta, 1-2 db alma.
A malac  bőrét bevagdossuk, és 24 órával a sütés előtt előkészítjük. Sózzuk,  borsozzuk, fokhagymával jól megtűzdeljük (hegyes késsel lyukakat szúrunk a húsba, majd fokhagymagerezdeket dugunk bele). Olajat összekeverünk egy kis köménnyel, sóval, borssal, majoránnával, majd jól bedörzsöljük vele a húst. Egy éjszakára hűtőbe tesszük. Másnap a beáztatott római tál aljára savanyú káposztát teszünk, almagerezdeket és karikára vágott vöröshagymát, pár szál rozmaringot és kakukkfűvet, erre ráfektetjük a húst, aláöntjük a bort, majd lefedve puhulásig sütjük. Ekkor levesszük a fedelet, megöntözzük egy kis lével és pirosra sütjük.
(Készíthetjük tepsiben is) Önmagában, friss kenyérrel, de burgonyapürével is fogyaszthatjuk. 

További receptek: Római tálban készült ételek fejezetben!

100_6455.jpg Ecetes lencsesaláta: fél citrom reszelt héja, 30 dkg lencse, 1 kk. só, 1 db babérlevél, 2 ek. olaj, 3 ek. ecedt, 2 ek. porcukor, vagy édesítőszer, 1 pici bors, 3 dl víz, 2 db lila hagyma, snidling, esetleg 1 db narancs.
A lencsét egy éjszakára hideg vízbe áztatjuk. Másnap leszűrjük, majd annyi vizet öntünk rá, hogy bőven ellepje. Sóval, babérlevéllel és citromhéjjal fűszerezzük, majd lefedve, kis lángon puhára főzzük, vigyázva, hogy a szemek ne főjenek szét. A levében hagyjuk kihűlni. Közben az olajat összekeverjük az ecettel, csipetnyi sóval meg a porcukorral, megborsozzuk   és hozzáöntjük a vizet. A lencsét leszűrjük, hideg vízzel leöblítjük és az ecetes salátaöntetbe forgatjuk. A lilahagymát megtisztítjuk, félbevágjuk, majd vékonyan felszeleteljük és a finomra aprított metélőhagymával együtt a lencséhez adjuk. Tálalás előtt a hűtőszekrényben letakarva 2-3 órán át érleljük. Aki szereti 1 db narancs húsát is hozzákeverheti. 

100_6498.jpg  Kocsonya: 1db csülök, 2 db első köröm, bőrke, esetleg farok, füstölt hús=kb. 2,5 kg bőrös hús, 1 fej fokhagyma, 15 szem egész bors, 1 fej vöröshagyma, 1-2 szál sárgarépa, 1 szál petrezselyemgyökér, 1 ek. só, kb 3,5 l víz. A csülköt és a körmöket is alaposan mossuk le akár többször is forró vízzel, ahol szükséges kaparjuk le. Ehhez legjobb eszköz egy éles kiskés, esetleg csak erre a célra "egyszer-használatos" borotva. A csülköt és a körmöket tegyük fel 3,5 l vízzel főni (legjobb, ha annyi vizet teszünk hozzá, amennyi a húsféléket ellepi). Ha felforrt a víz, szedjük le evőkanállal a habot. A zöldségket egészben tegyük bele, úgyis amire a húsok megfőnek, az is puha lesz. Sózzuk, borsozzuk, tegyük bele a fokhagymát és nagyon lassú tűzön, fedő nélkül legalább 3-4 órát főzzük.
Ügyeljük arra, hogy a habot az elején akár többször is szedjük le, így szép tiszta lesz a kocsonya. Ne öntsünk hozzá utólag vizet. A főzési folyamatot akkor fejezzük be, ha a bőrös részek teljesen puhák, a csontok maguktól kijönnek a körömből, illetve elválik a csülökcsont a hústól. Ha egy kistányérra teszünk egy kevés levet és az hideg helyen pár perc  alatt megdermed, vagy beledugva az ujjunkat a félretett lébe, azt tapasztaljuk, hogy ragad, akkor jó már a kocsonya.
Tálalás: szűrőlapáttal szedjük ki a húsokat, tetszés szerint daraboljuk, csontozzuk ki, majd osszuk el a tányérokba. A levet szűrjük le óvatosan, majd egy kicsit pihentessük és szűrjük rá a húsokra. Hideg helyen hagyjuk megdermedni. Ehetjük citrommal, karikára vágott lila hagymával, de sült burgonyával is nagyon finom. Tetejét őrölt paprikával is megszórhatjuk.

100_5954.jpg Babfőzelék: lásd. 2011. 9. hét receptjei között!

Kőrözött: 25 dkg túró, 2-3 ek. tejföl, vagy joghurt, só, őrölt paprika, 1-2 sz. apróra vágott újhagyma, 1-2 gerezd zúzott fokhagyma.
A túrót áttörtjük és a fenti hozzávalókkal jól kikeverjük.

De készíthetjük zöldfűszeres változatban is!

100_5324.jpg Zöldfűszeres túrókrém: lásd. 2011. 8. hét receptjei között!

100_6538.jpg Rakott burgonya:  lásd. 2011. 13. hét receptjei között!

Vajba forgatott kelbimbó: lásd. 2011. 1. hét receptjei között!

Zellerkrém leves: 1 db zeller+zöldje, 2 db burgonya, 4 gerezd fokhagyma, 1 dl tejföl, vagy tejszín, só, bors.
A zellert apróra, a krumplit nagyobb darabokra vágjuk, olajon kicsit megpirítjuk, felöntjük kb. 2 l vízzel, sózzuk, borsozzuk, majd a fokhagymagerezdekkel együtt puhára főzzük. Botmixerrel pépesítsük, majd tejszínnel, vagy tejföllel, elkeverjük. Pár perc alatt forraljuk össze, és kész is. A tetejére pirított zsemlekockát, reszelt sajtot, apróra vágott petrezselymet, vágott zellerzöldet, vagy pirított mandulaszeleteket lehet tenni.

Kukorica prósza: 40 dkg kukoricaliszt, 4 dl kefír, 2 dl tejföl, 1 tk. szódabikarbóna, 0.5 dl olaj, só (ha édesen készítjük,  szilvalekvár is).
A kukoricalisztet, kefírt, tejfölt, szódabikarbónát és kevés sót jól összedolgozunk, kivajazott tepsibe tesszük, olajjal meglocsoljuk és megsütjük. Tálaláskor tetejére pirított hagymakarikákat és tejfölt teszünk. 
Ha édesen készítjük, akkor sütés előtt sűrű szilvalekvárt teszünk a tetejére.

Olajos káposzta: fél kg savanyú káposzta, 2-3 gerezd fokhagyma, 1 kis fej vöröshagyma, 1 tk. őrölt paprika, kevés őrölt kömény, olaj.
A káposztát összekeverjük az apróra vágott hagymával, ízesítjük zúzott fokhagymával, őrölt köménnyel, őrölt paprikával és meglocsoljuk egy kevés olajjal. Héjában sült burgonyával, esetleg sült szalonnával, kolbásszal tálaljuk.

Virslis burgonyasaláta: 5-6 db közepes méretű burgonya, 2 pár virsli, 1 közepes fej lila hagyma, kb. 1,5 dl majonéz, 1 dl tejföl, 1 tk. mustár, pár csepp citrom (vagy 1 evőkanál fehérbor), cukor, só, bors.
Sós vízben megfőzzük a burgonyát, leszűrjük, megtisztítjuk, majd kis kockákra vágjuk. A virslit és a hagymát vékony karikákra szeljük.   A majonézt a tejföllel, a mustárral, a citrommal és a fűszerekkel összekeverjük, majd a többi hozzávalóval összeforgatjuk.   Tálalás előtt egy-két órára hűtőbe tesszük.

Tojáskrém: lásd. 2011. 2. hét receptjei között!

Orja leves: 1 kg sertéstarja csont, 3 sz. sárgarépa, 2 sz. petrezselyemgyökér+zöldje, 2-3 db kelbimbó (elhagyható), 1 db zellergumó, 2 db közepes méretű karalábé, 1 fej vöröshagyma, 4-5 szem gomba, 1 db zöldpaprika, 1 db paradicsom, 1 gerezd fokhagyma, só, egész bors, kevés gyömbér, szerecsendió.
A megmosot, darabolt csontot hideg vízben feltesszük főni. Ha felforrt, habját leszedjük, hozzáadjuk a darabolt zöldségeket, egészben a vöröshagymát, fokhagymát, paprikát, paradicsomot. Fűszerezzük, majd lassú tűzön puhulásig főzzük. Kb. 15 percig pihentetjük, majd leszűrjük. A zöldségeket, cérnametéltet és a csontot külön tálaljuk. 

100_3662.jpg Hagymával, almával sült pulykacomb, currys, mazsolás rizzsel: sütőzacskó, 1 db felsőcomb, 2 db alma, 4 fej vöröshagyma, só, bors, fűszersó /ki, mit szeret/. 
A pulykacombot, jól megmossuk, bőrét bevagdossuk, sózzuk, borsozzuk, kevés fűszersóval bedörzsöljük /lehet majorannával, vagy bazsalikommal is/. Sütőzacskóba tesszük az alma- és hagymagerezdekkel együtt. Lezárjuk, tepsibe tesszük és készre sütjük. Ha már puha (tűpróba) szétnyitjuk a zacskót és pirosra sütjük.

Currys, mazsolás rizs: 1 szál póréhagymát, vagy újhagymát olajon üvegesre párolunk, hozzáöntünk 1 csésze rizst és tovább pirítjuk pár percig. 2 csésze forrásban lévő vízzel felöntjük, teszünk bele egy kevés curryport és fél csomag mazsolát, átkeverjük és fedő alatt addig pároljuk, amíg a vizet be nem szívja. Ekkor átkeverjük, a fedőt vissza tesszük, lezárjuk a gázt alatta és ruhával letakarva még gőzében pároljuk. 

Aki nem szereti a curry ízét, kukoricás rizzsel is fogyaszthatja! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 246
Tegnapi: 433
Heti: 2 540
Havi: 14 599
Össz.: 2 625 593

Látogatottság növelés
Oldal: Receptek: Újév
Konyhabirodalom - © 2008 - 2024 - konyhabirodalom.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »